Jak zamieszkać za granicą, będąc freelancerem?
Zjawiska takie jak pandemia COVID-19 i rozwój technologii w dobie informacji przyspieszyły przejście na tryb pracy zdalnej. W takich warunkach najlepiej odnajdą się freelancerzy będący specjalistami w branżach IT oraz Tech. Swoboda wyboru godzin pracy i klientów to nie jedyne zalety freelancingu. Oferuje on również elastyczny styl życia i daje możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Ludzie coraz chętniej przenoszą się do miast tętniących życiem, takich jak Londyn, Berlin czy Barcelona. Są też tacy, którzy mają całkowicie odmienne podejście i wybierają obszary wiejskie lub nadmorskie — na przykład południową Francję lub wybrzeże Morza Śródziemnego. Niestety zawiłe przepisy i lokalne prawo często sprawiają, że freelancerom odechciewa się przeprowadzki do innego kraju. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego przeprowadzka za granicę może stanowić świetny wybór dla freelancera. Rozważymy też różne scenariusze i przedstawimy proste rozwiązanie, dzięki którym przeprowadzka będzie bajecznie prosta.
Dlaczego warto wyjechać za granicę, będąc freelancerem?
Pewnie nie raz zdarzyło Ci się marzyć o podróżowaniu po świecie, podziwianiu niesamowitych krajobrazów i zanurzaniu się w innych kulturach. A może przeszło Ci przez myśl, żeby dołączyć do rodziny mieszkającej w innym kraju? Dużo osób tak ma, niestety praca na etacie często przekreśla taką możliwość. Z kolei freelancerzy — a zwłaszcza konsultanci i niezależni specjaliści w branży IT — mają znacznie więcej swobody, kiedy chcą zamieszkać za granicą.
Dla wielu freelancerów chęć mieszkania za granicą jest istotnym czynnikiem, który biorą pod uwagę, decydując się na życie cyfrowego nomady. Wolność, jaką daje im praca zdalna, pozwala odwiedzać tętniące życiem miasta, odkrywać ukryte perełki i zanurzać się w rozmaitych kulturach, jednocześnie wywiązując się ze swoich obowiązków względem klientów.
Jest też inny, znany od wieków i dość oczywisty czynnik wpływający na decyzje ludzi: miłość. Jeśli freelancer jest w związku z osobą, która otrzyma możliwość zamieszkania za granicą, to może przeprowadzić się razem z nią, w ogóle nie narażając swojej kariery. Elastyczność freelancingu pozwala zamieszkać w nowym kraju bez utraty źródła utrzymania siebie i swojej rodziny.
Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, a to może oznaczać również przeprowadzkę za granicę. Od poszerzania horyzontów po odkrywanie nowych kultur i tradycji, poznawanie języków obcych, naukę doceniania różnorodności, która zostanie z nimi całe życie i lepsze zrozumienie świata — korzyści można wymieniać bez końca.
Powodów przeprowadzki za granicę jest tyle samo, co freelancerów, którzy decydują się na taki krok. Niektórzy chcą uciec od zgiełku miasta i szukają spokoju w sielskim otoczeniu. Innych może przyciągać energia kosmopolitycznych miast tętniących życiem — pragną stać się częścią globalnej społeczności i przebywać wśród osób mających podobne podejście do życia. Są też tacy, których motywuje chęć zanurzenia się w konkretnej kulturze, nauki nowego języka lub realizacji swojej pasji. Niezależnie od źródła motywacji, możliwość wyjazdu za granicę jest świadectwem nieograniczonych możliwości, jakie oferuje freelancerom ten wyjątkowy rodzaj pracy.
Jak zostać międzynarodowym freelancerem: różne scenariusze
Jeśli rozważasz freelancing za granicą, to możesz napotkać na swojej drodze różne scenariusze. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Wyjaśnimy też, jakie masz opcje w zależności od sytuacji.
Jesteś freelancerem w Polsce i chcesz zamieszkać za granicą
Rozważasz przeprowadzkę i pracujesz już jako freelancer? Twoja przewaga w tym przypadku polega na tym, że masz już własną bazę klientów i wyrobioną renomę. Kiedy podejmiesz decyzję o przeprowadzce, musisz uprzedzić o tym wszystkich swoich klientów oraz poinformować ich, czy i w jaki sposób wpłynie to na świadczone usługi. Uważaj na różnicę czasu. Jeśli chodzi o wszelkie sprawy administracyjne, to Twoje pierwsze kroki będą zależeć od kraju, do którego się przenosisz.
Nie obejdzie się bez dokładnego rozeznania obowiązujących w nim lokalnych przepisów i regulacji. Taka zmiana wymaga kompleksowej analizy w kwestii zobowiązań podatkowych, wymogów prawnych i potencjalnych przeszkód biurokratycznych, które mogą pojawić się w kraju docelowym. Dzięki takiemu rozeznaniu będziesz mieć jaśniejszy obraz niezbędnych czynności, które musisz wykonać, aby zostać freelancerem w wybranym państwie. W razie wątpliwości możesz też skontaktować się z ambasadą kraju, do którego chcesz się przeprowadzić — możliwe, że otrzymasz tam odpowiedzi na niektóre pytania.
Nie jesteś jeszcze freelancerem, ale chcesz nim zostać za granicą
Nie jesteś jeszcze freelancerem, ale chcesz wyjechać za granicę? Zastanów się, jak miałoby wyglądać kilka następnych lat Twojego życia. Czy przeprowadzisz się do jednego kraju na kilka lat? A może będziesz regularnie przeprowadzać się do różnych krajów? Chyba że wybierzesz przeprowadzkę za granicę na krótki okres i planujesz relatywnie szybki powrót do Polski? Jeśli przeprowadzasz się do innego kraju na kilka lat, to warto rozważyć otwarcie działalności w tym państwie. Podobnie jak w poprzednim scenariuszu, będzie to wymagało dobrego rozeznania przepisów i uporania się ze sprawami administracyjnymi, ale w dłuższej perspektywie ułatwisz sobie w ten sposób codzienność.
Jeśli wybierzesz jedną z dwóch pozostałych opcji, może Cię zainteresować współpraca z firmą zarządzającą działalnością, na przykład z Hightekers. Takie rozwiązanie daje elastyczność. Możesz też liczyć na wsparcie w kraju docelowym i szereg korzyści, które usprawnią rozpoczęcie freelancingu za granicą. Współpracując z firmą zarządzającą, możesz uniknąć zawiłości związanych z samodzielnym prowadzeniem działalności freelancera w wybranych krajach. Możesz w ten sposób zaoszczędzić na czasie, unikając nadmiernego wysiłku i stresu. Ty skupisz się na freelancingu, a firma zarządzająca zajmie się papierkową robotą. Hightekers oferuje elastyczność, wsparcie i wiedzę, których potrzebujesz, aby odnieść sukces jako freelancer mieszkający za granicą. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.
Jesteś już za granicą i nie wiesz, którą opcję wybrać?
Tutaj zaczynają się schody, bo dostępne opcje będą w dużej mierze zależeć od Twojej lokalizacji. Tak jak poprzednio, najważniejsze jest odpowiednie rozeznanie. Sprawdź lokalne przepisy, formy opodatkowania i charakterystykę różnych form freelancingu. Konsultacje z lokalnymi ekspertami i udzielanie się na forach internetowych to dobry punkt wyjścia, który oferuje cenny wgląd w zalety i wady każdej formy prowadzenia działalności. Lepszy ogląd sytuacji może pomóc w podjęciu decyzji, czy najlepszym rozwiązaniem jest założenie działalności w Polsce, będąc za granicą, czy może lepiej zarejestrować firmę w kraju docelowym.
Bez względu na to, jak potoczą się sprawy, prawdopodobnie nie obejdzie się bez głębokiej analizy przepisów i sterty papierkowej roboty, kiedy już postanowisz rozpocząć działalność za granicą. Ale jest pewien prosty sposób, który pozwoli Ci tego uniknąć. A mianowicie współpraca z firmą zarządzającą, taką jak Hightekers.
Jak firma zarządzająca może pomóc Ci w prowadzeniu działalności freelancera za granicą?
Rozpoczęcie freelancingu za granicą wiąże się z wieloma przeszkodami administracyjnymi i uciążliwą logistyką — początki mogą być przytłaczające. Firma zarządzająca stanie się Twoim zaufanym przewodnikiem i zapewni Ci system wsparcia. Współpraca z firmą zarządzającą, taką jak Hightekers, oferuje niezrównane korzyści:
- Kompleksowa pomoc: Hightekers wyręczy Cię w prowadzeniu skomplikowanej dokumentacji związanej z freelancingiem za granicą. Dzięki temu możesz skupić się na tym, co najważniejsze, czyli świadczeniu wyjątkowych usług swoim klientom. Zajmujemy się wszystkim: od wiz dla pracowników zdalnych i zezwoleń, aż po lokalne umowy, rejestrację ubezpieczeń społecznych, zakwaterowanie i otwarcie konta w banku. Z naszą pomocą możesz z łatwością zadomowić się w nowym środowisku.
- Globalna sieć ekspertów: Dzięki rozległej sieci doświadczonych specjalistów na całym świecie zapewniamy niezrównane wsparcie i dajemy trafne wskazówki. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w zakresie lokalnych przepisów, aspektów kulturowych czy kwestii podatkowych — możesz w dowolnym momencie skontaktować się z innymi ekspertami z naszej sieci.
- Bezpieczeństwo finansowe: Eliminujemy niepewność finansową, która często towarzyszy freelancerom. Zapewniamy gwarantowane wynagrodzenie na czas, niezależnie od terminu płatności klienta. Możesz więc liczyć na stały dochód pozwalający prowadzić wybrany styl życia za granicą.
- Fakturowanie międzynarodowe: Hightekers zajmuje się wszystkimi aspektami wystawiania faktur dla klientów zagranicznych. Oznacza to, że możesz wystawiać faktury swoim klientom z dowolnego miejsca, a jednocześnie współpracujesz z klientami międzynarodowymi, nie martwiąc się o zgodność z przepisami transgranicznymi.
- Pełna niezależność z korzyściami: Współpracując z firmą zarządzającą, taką jak Hightekers, nadal możesz dowolnie wybierać firmy, dla których świadczysz usługi. Nie masz z góry narzuconych umów. Jednak oprócz całkowitej niezależności nadal przysługuje Ci wiele świadczeń, zwykle oferowanych tylko pracownikom etatowym. Mowa między innymi o ubezpieczeniu zdrowotnym lub opiece nad dziećmi, w zależności od kraju.
Krótko mówiąc, Hightekers to zaufany partner, który pomaga freelancerom w prowadzeniu działalności za granicą, wyręczając ich w załatwianiu wszystkich skomplikowanych i czasochłonnych spraw administracyjnych. Zapewniamy kompleksowe wsparcie, bezpieczeństwo finansowe i dostęp do globalnych możliwości rozwoju. Czego można chcieć więcej? A jeśli faktycznie chcesz czegoś więcej, to pewnie i tak mamy to w ofercie!